HME: Polska (znowu) wygrała klasyfikację medalową!

05.03.2017 20:03

Przed rokiem reprezentacja Polski wygrała klasyfikację medalową mistrzostw Europy na otwartym stadionie w Amsterdamie, teraz powtórzyła ten sukces w hali!

Konrad Bukowiecki

W stolicy Holandii Polacy zdobyli 12 medali (6 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy) i po raz pierwszy w historii triumfowali w klasyfikacji medalowej ME. W Belgradzie sięgnęli po tyle samo krążków, a trzeba pamiętać, że na straty w Serbii nie zdecydowała się najlepsza w tym sezonie na Starym Kontynencie w biegu na 800 m Joanna Jóźwik czy mistrzyni Europy z Amsterdamu na 1500 m Angelika Cichocka. Z oczywistych względów zabrakło też miotaczy, z Anitą Włodarczyk, Wojciechem Nowickim i Pawłem Fajdkiem na czele czy dyskoboli, wśród których regularnie medale zdobywa Piotr Małachowski.

6 złotych medali

Polacy zakończyli mistrzostwa z siedmioma złotymi krążkami, jednym srebrnym oraz czterema brązowymi i w klasyfikacji łącznej wyprzedzili Brytyjczyków oraz Niemców. Biało-czerwoni zwyciężyli także pod względem łącznej liczby medali. Wielka Brytania zakończyli rywalizację z 10 krążkami, a Niemcy z 9. W stawce zabrakło lekkoatletów z Rosji.

Kropkę nad "i" postawiła sztafeta kobiet 4x400 m. Przed ostatnimi konkurencjami Brytyjczycy wyprzedali Polaków, ale złoto Patrycji Wyciszkiewicz, Małgorzaty Hołub, Igi Baumgart i Justyny Święty zapewniło naszej ekipie triumf w klasyfikacji. Co ciekawe, Justyna Święty została multimedalistką tych mistrzostw - w sobotę sięgnęła po brąz w biegu indywidualnym na 400 m.

Chwilę później podobnego wyczynu dokonał Rafał Omelko (srebro na 400 m), który wraz kolegami - Kacprem Kozłowskim, Przemysławem Waścińskim i Łukaszem Krawczukiem - wygrał męską sztafetę 4x400 m.

Warto odnotować znakomite starty niedawnych juniorów. Konrad Bukowiecki zdobył złoto i poprawił absolutny rekord Polski w pchnięciu kulą, a Ewa Swoboda wywalczyła brąz w sprincie.

To świetny prognostyk przed sierpniowymi mistrzostwami świata w Londynie, które będa najważniejszą imprezą lekkoatletyczną w tym sezonie.

Polskie medale w Belgradzie:

Złoto (7): Piotr Lisek (skok o tyczce), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą), Marcin Lewandowski (1500 m), Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Adam Kszczot (800 m), Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Justyna Święty (4x400 m), Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Przemysław Waściński, Rafał Omelko (4x400 m)

Srebro (1): Rafał Omelko (400 m)

Brąz (4) : Paweł Wojciechowski (skok o tyczce), Justyna Święty (400 m), Sofia Ennaoui (1500 m), Ewa Swoboda (60 m)